پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - منابع خاك کشور ثروت عظيم ملي است
بازدید : 120 14 آذر 1400 ساعت 12:58 شماره :91474
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز:
منابع خاك کشور ثروت عظيم ملي است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، همایش روز جهانی خاک در روز سیزدهم آذر ماه سال جاری برگزار شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز در این مراسم که در استان البرز بصورت وبینار برگزار گردید ضمن اعلام شعار امسال روز جهانی خاک که با عنوان "جلوگیری از شور شدن خاک، افزایش بهره‌وری خاک" می باشد، بیان نمود:

منابع خاك کشور بعنوان ثروت عظيم ملي و بستر اصلي كشاورزي و محيط زيست، در قرن گذشته در سطح جهاني و ملي به نحو نامناسبي مورد بي مهري قرار گرفته و اين عدم توجه، مشكلات عديده اي در بهره وري بخش منابع طبیعی، كشاورزي و حفاظت محيط زيست بدنبال داشته است. در نتیجه، امروزه حفاظت از خاک و مبارزه با فرسایش از ضروریترین اقدامات هر کشوری می باشد.

 

اگرچه موضوع آب در کشاورزی اهمیت زیادی دارد، اما نباید از موضوع خاک و حفاظت از آن غفلت کرد، چرا که خاک نگهدارنده آب است و غفلت از آن جبران ناپذیرتر از موضوع آب خواهد بود، به همین دلیل امروزه نقش خاک در امنیت غذایی بسیار مهم‌تر از آب است. حفاظت خاک علاوه بر کمک به حفظ منابع آبی، در تولید غذا و هم در ایجاد تنوع زیستی کمک زیادی به پایداری زندگی برای انسان‌ها می‌کند.

از مشکلات حاصل از فرسایش خاک می توان به پر شدن مخازن سدها و کانال ها و کاهش ظرفیت آنها، شستشوی منابع غنی خاک و انتقال آن به مناطق پایین دست و نهایتا باعث آلودگی منابع آب و خاک پایین دست، فقرپوشش گیاهی، کاهش نفوذ و افزایش پتانسیل سیل خیزی و کاهش حاصلخیزی خاک که در نهایت باعث تخریب زیست بوم های طبیعی همانند مراتع، جنگلها و زیست بوم های کشاورزی می گردد، اشاره کرد.

برای کاهش فرسایش خاک روش‌های متنوعی وجود دارد؛ پوشش گیاهی مناسب مهمترین راه برای حفاظت از این عنصر ارزشمند و جلوگیری از فرسایش آن است که به تقویت بخش کشاورزی و پیشگیری از سیلاب‌های ویرانگر، ریزگرد‌ها هم کمک زیادی می‌کند.

منابع طبیعی، آب، خاک، هوا و منابع خاک باید به درستی مدیریت شود و در این زمینه مدیریت یکپارچه بر اساس اسناد بالادستی می تواند کمک کننده باشد. جلوگیری از آلودگی خاک بهترین روش برای تضمین امنیت غذایی و بهداشت خاک به عنوان منبع اصلی زندگی نسل‌های آتی است در نتیجه شناسایی ظرفیت خاک و کاربری مناسب آن و آبخیزداری از مهمترین راهکار‌ها برای این مهم محسوب می‌شود.